Tarihçe

1881 öncesi

Tokat, geçmiş yüzyıllar boyunca bağcılığıyla ünlü bir kenttir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldıktan sonra, İstanbul Beykoz'da, Tokat'tan getirttiği bahçıvanlara meyve bahçeleri ve bağlar tesis ettirmiştir.

1881

Tokat'ta Cizvit okulunun kurulmasıyla, okul öğretmenleri tarafınca Tokat'ın bugün hala var olan en güzel bağları kurulmuştur. Teraslamalar şeklinde kurulan bu bağlarda, en çok Narince üzümü yetiştirilmeye başlanmıştır. Narince; yola dayanıklı, kalın kabuklu, çıra renginde, şıra randımanı yüksek olan sofralık, pekmezlik ve şaraplık bir üzüm çeşididir.

1940-1943

Üzüm bağlarıyla ünlü Tokat’ta doğan Mustafa Vasfi Diren, 1940 -1943 yılları arasında Bursa Tarım Meslek Lisesi'nde eğitim görürken, şarapçılık ile ilgilenmeye başladı. Ülkenin topyekün kalkınmasının ziraatla olabileceği inancı ve Orta Anadolu'nun üzümün anavatanı oluşu, şarapçılığın özel ilgi alanına dönüşmesine neden oldu.

1958

18 yıllık bir hazırlıktan sonra, ilk yıl evin içinde oluşturulan imalathanede 15 ton şarap üretti.

1963-64

Diren Şarapları'nın 1963 yılında Manisa'da yapılan ilk Türkiye Şarapçılık Yarışması'nda en yüksek dereceyi alarak birinci olması, M. Vasfi Diren'in konuya ilgisini daha da arttırdı. Daha iyi bir üretim için daha fazla bilgi ve teknoloji gereksinimini hisseden M. Vasfi Diren, Ankara Ziraat Fakültesi ve İstanbul Tekel Enstitüler Müdürlüğü otoriteleriyle sıkı bir işbirliği içine girdi. 1963 yılında şarapçılıkta ileri teknolojiye sahip ülkelerden Almanya'ya yaptığı seyahatte Ren ve Mosel vadilerindeki şarap tesislerini inceleyerek 1.5 milyon litre kapasiteyi hedefleyen projeyi hazırladı ve mevcut tesisleri modernize edecek şekilde yeni makine siparişleri vererek, 1964 yılında makinelerin ithalatını gerçekleştirdi.

1970’ler

Şarabın tutkuyla üretilebileceğine, nesiller boyu bilgi ve birikim aktarımıyla daha üst seviyelere gelebileceğine olan inancıyla çocuklarına Türkiye ve dış ülkelerde eğitim ve öğrenim yaptırmaya karar verdi. Büyük oğlu Orhan Ziya Diren, 1968-1973 yılları arasında Fransa Dijon Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Oenoloji (Bağcılık Mühendisliği) eğitimi gördü.

1980’ler

M. Vasfi Diren, diğer çocukları Ali Rıza Diren’in Almanya'ya mesleki eğitim için gitmesi, Nihal Diren’in Türkiye’de okuyarak gıda mühendisi olması, küçük oğlu Erol Diren’in makine mühendisliğini bitirmesi ile, Diren Şarapları’nı çocuklarıyla birlikte daha üst noktalara getirmek için çalışmaya başladı.

1990 - 2000'ler

Diren Şarapları bugüne kadar katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok sertifika ve madalyalar aldı, yöresinin ve Türkiye'nin adını her yere duyurarak, dünya şarap literatürüne adını yazdırdı. Bölgenin Narince üzümünden üretilen şarapları, ağırlıklı olarak yurtdışına pazarlanmaktadır. 2006 yılında etiketlerini yeniledi. Yeni şarap etiketlerinde, kurumsal bir bütünlük içerisinde 48 yıllık DİREN imzasını ve üzüm orijinlerini ön plana çıkaran Diren Şarapları, etiketlerinde yarattığı sadeliğin yanında, tasarımlarda kullandığı varak ve gofre tarzında çalışmalar ile Türk Şarapçılığı’nda ince bir zevkin, asaletin ve şıklığın sembolü oldu. Böylece kalite şarabı özelliği, şarapların dış görünümüne de yansımış oldu. Ürünleri arasında; Karmen Selection, Dörtnal Selection, Karmen, Dörtnal, Kalecik, Vadi, Lökal ve Mahlep çeşitleri bulunan ve uzun yıllardır rengi, aroması ve bukesiyle degustatörlerden tam not alan Diren Şarapları, yenilenen etiketleri ile şarapseverlerin de beğenisini kazandı.