Acı:

Şaraptaki dört temel tattan biridir. Olgunlaşmamış meyve aromalarının ve fazla tanenin bulunduğu şaraplarda fark edilir. Acılık şarapta hâkim bir tatsa, şarabın kusurlu olduğu kabul edilir.

Ağırlık:

İyi şarapların dil üzerinde bıraktıkları kalıcı his.

Agresif:

Tanen ve asidin yüksek seviyelerde olduğu durumlarda şarabın memnun kalınmayacak kadar sert bir tat veya dokuda olmasını tanımlar.

Ahenk :

Tüm elementlerin, meyvenin, asidin ve tanenin mükemmel dengesidir. Armoni de denir.

Albarino (İsp. / Okunuşu Albarino):

İspanya’nın kuzeydoğusunda, Galicia bölgesinde yetişen beyaz şaraplık üzüm. Kabuğu kalın ve az suludur. Şarabı genellikle yüksek alkollü, asiditesi yüksek ve güçlü olur. Aromatik olan bu şaraplar badem ezmesi ve deniz mahsülleri ile uygundur, genç içilmesi gerekir.

Aleatico (İt. / Okunuşu Alâtiko):

Misket ailesinin kırmızı üyesi olan üzüm çeşidi. Sofra şarabı ve tatlı şarap üretiminde kullanılır. İtalya’da popülerdir.

Alicante Bouschet (Fr. / Okunuşu Alisante Buşe):

1880’li yılların sonunda Henri Bouschet tarafından Fransa’da geliştirilen üzüm çeşidi. Kırmızı üzümler içinde kırmızı ete sahip tek üzüm çeşididir. Verimi yüksek, asiditesi azdır ancak rengi yüzünden tercih edilir. Fransa’da uzun süre en yaygın yetiştirilen üzüm çeşidi olmuştur.

Aligote (Fr. / Okunuşu Aligot):

Fransa’nın Bourgogne bölgesinin beyaz şarap üzümü. Bu üzüm özellikle Doğu Avrupa’da popülerdir. Şarabı genellikle orta gövdeli, keskin, baharlı ve sektir.

Alkol:

Kimyasal formülü C2H5OH olan uçucu, yanıcı, renksiz sıvı. Araplar tarafından bulunduğu ve isminin Arapça “al-kuhl”dan diğer dillere geçtiği kabul edilir. Şaraplarda bulunan alkol, üzüm suyunun doğal fermantasyonuyla elde edilir. Şarapların alkol oranı genellikle, %7 ile %14 arasındadır.

Amerikan Meşesi:

Fıçı üretiminde Fransız Meşesi’nin rakibdiri. Şaraba sedir ve vanilya aromaları kattığından, bu fıçının şaraba farklı bir karakter kattığı söylenebilir.

Ampelografi:

Asmaların sınıflandırılması ve tanımlanmasıyla ilgilenen bilimsel disiplin. Ziraat fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır.

Aperitif:

Yemek öncesinde servis edilen içki, sindirim sisteminde iştah açıcı etki yapması içindir. Vermut tipi içkiler aperitiftir.

Appellation:

Adlandırma. Şarapların, üzümlerin (ve diğer bazı gıda maddelerinin) yetiştirildikleri yerin ismiyle adlandırılması, tanımlanması. Kelimenin anlamı “adlandırma” olmasına rağmen üretim bölgeleriyle doğrudan ilgili bir terim olduğu için “(şarap) üretim bölgesi” anlamında kullanılmaktadır.

AOC (Appellation D'Origine Controlee):

Kontrollü Köken Adlandırma. Fransızların üretim-denetim sistemi olan AOC, 1935 yılından beri Fransa’da uygulanmaktadır. Şarap üretim bölgelerini temel alarak oluşturulan sistemde, üzümlerin yetiştirilme yerleri, kullanılan çeşitler, verim, alkol oranı, şarap yapımında kullanılan yöntemler yasalar ve kararnamelerle belirlenmiştir.

Aroma:

Şarapta kullanılan üzümlere, şarabın fermantasyonuna, bekletildiği fıçıya ve yıllandırılmasına bağlı olarak değişen kokulardır.

Aromatik:

Belirgin bir kokusu olan şarap çeşitlerine denir. Misket şarapları en ünlü örnektir. Aromatik şaraplar genellikle meyvemsi ve floral kokular taşır.

Aromatize:

Üzüm ve üretimdeki doğal yollarla değil, sonradan eklenen maddelerle kokulandırılmış şarap.

Artık şeker:

Şarabın içinde kalan mayalanmamış, alkole dönüşmemiş üzüm şekeridir.

Asetik Asit:

Sirke asidi olarak bilinir. Bütün şaraplar asetik asit içerir. Normalde miktarı % 0.3 ila % 0.6 arasında bulunan asit tatta veya kokuda farkedilmez. Şaraplardaki asetik asit oranı %1’e doğru yaklaştıkça tat ve sirke kokusu farkedilir. Düşük seviyede bulunduğunda asetik asit şarabın tadını geliştirebilir, bu tat şaraba hakim olursa kusur olarak kabul edilir.

Asidik:

Asit oranı yüksek şaraplara denir. Asidin damakta bıraktığı tat; keskinlik veya acılık fazlaysa kullanılır.

Asidite:

Genellikle tartarik asit'ten (üzümlerde bulunan doğal bir asit) oluşan ve şarabın, %0,5 -0,7'sini oluşturan bir madde.

Asil küf:

“Botrytis cinerea” adlı mantarın, beyaz üzümlerde oluşturduğu küf. Hasat dönemi geçtikten sonra havanın nemlendiği ama üzümlerin suyunun çekilmesine imkan verecek kadar da sıcak olduğu dönemlerde oluşur. Çoğu mantarın aksine şarapların kalitesine olumlu etki eder. Üzümlerin suyunun çekilmesine sebep olarak üzüm suyundaki şeker miktarını arttırır.

Asil üzümler:

Bir üzüm türünden çok uzun yıllar boyunca iyi şaraplar yapılabilmişse ve aynı üzüm dünyanın değişik bölgelerinde de iyi sonuç vermişse bunlar "Asil Üzümler" olarak tanımlanır. Beyazlarda Riesling, Gewurztraminer, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Misket, Roussanne, Viogniere; kırmızılarda Nebbiolo, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, Touriga Nacional, Garnacha Tinta asil üzümlerdir.

Asit:

Şarap için gerekli olan, onun saklanmasını sağlayan, ferahlatıcı etkisini oluşturan, içimin kolaylaştıran, tadını oluşturan ve bunu uzun süre korumasını sağlayan şey asittir. Şarabın içimi ve dengesi, asidite, tanen, meyvemsilik ve alkol seviyesi ile ölçülür. Bu 4 faktör ne kadar uyum içindeyse, şarap o kadar dengelidir. Şarabın içinde başlıca 4 farklı asit bulunur. Bunlar tartarik, malik, laktik ve sitrik asittir. Asit beyaz şarapta, şarabın gevrekliğini ve uzun ömürlülüğünü sağlar. Kırmızı şarapta ise rengin uzun ömürlülüğünü sağlar. Kelimenin TDK Sözlük’teki karşılığı Birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik.

Austere:

Sert, yüksek asitli ve derinlikten yoksun şarapların tanıtımında kullanılır. Bazı genç şaraplar yıllandıkça yumuşayabilirler. Bazen de soğuk iklimlerde yetişen veya hasat zamanından önce toplanan üzüm çeşitlerini tanımlamada kullanılır.

Auslese:

“Seçilmiş” anlamında Almanca kelime; Alman şarap literatüründe “seçilmiş hasat” anlamına gelir. Tatlarına göre seçilen olgunlaşmış üzümlerden üretilen en kaliteli Alman beyaz şaraplarıdır.

Attack:

Degüstasyon sırasında tatsal incelemede şarabın ilk baştaki etkisi. Şarap bu aşamada üç kategoride Zayıf-Orta-Güçlü; Dengeli-Dengesiz; Tanen-Asidite-Alkol-Meyve başlıklarında incelenir.

Asma:

Latince adı Vitis Vinifera olan üzüm veren bitki.