Bacak:

Şarabın kadehte sallanması sonucunda kadehin kenarlarından aşağı doğru süzülen damlalara bacak denir. Damlacıklar ne kadar yoğunsa ve ne kadar yavaş hareket ediyorsa alkol oranı o kadar yüksektir ve özüt miktarı da o kadar fazladır.

Baharat:

Şaraptaki karabiber, tarçın, karanfil, kimyon, nane gibi baharat kokuları için kullanılan terim.

Baküs:

Yunan mitolojisindeki Şarap Tanrısı Diyonisos’un Roma mitolojisindeki meslektaşı. Diyonisos’tan farklı olarak sadece neşeyi temsil eder.

Ballı:

Hissedilir biçimde tatlı. Geç mahsül Riesling ve olgunlaşmış Sauternes üzümlerinden yapılan şaraplardaki tatlılık örnek verilebilir.

Balthazar:

12 litrelik şampanya şişeleri için kullanılan isim. Balthazar, Babil’in son hükümdarıdır. Balthazar’ın iktidarının, Nabukadnezar tarafından Kudüs tapınağından çalınan kutsal kâse ile içki içtiği için sona erdiğine inanılır.

Basit:

Tadında, aromalarında, dengesinde belirsizlik ve karmaşık bir özellik bulunmayan şaraplara denir.

Baume:

Genel olarak çözeltilerdeki katı madde oranını tarif ederken kullanılan bir ölçü. Şarapçılıkta şeker oranını ifade ederken kullanılır. Baume derece ile ifade edilir ve bir baume derecesi 100 gramda 2 grama yakın bir şeker orandır.

Bayat:

Canlılığını, tadını, aromasını kaybetmiş şarap. İngilizce’de aynı anlamda kullanılan “Stale” kelimesi aynı zamanda büyükbaş hayvanların idrarını da tanımlar

Beaujolais:

Fransa’da Bourgogne Bölgesi’nin güneyinde bulunan bölge ve burada Gamay üzümlerinden üretilen hafif, meyve aromalı, genç kırmızı şaraptır. Bu şaraplar üzümlerin hasat edildiği yıl içinde ve kısa sürede tüketilmek üzere üretilir. Bu amaçla üretilen tüm şaraplara, üretim yerine bakılmaksızın Beaujolais dendiği de olur.

Beaune:

Bourgogne şarap bölgesinde Pinot Noir üzümlerinden ürettiği kırmızı şarapları ile tanınan küçük kenttir. Merkez ve çevresindeki 16 köyden oluşur.

Beerenauslese:

Fazlaca olgunlaşmış Riesling üzümlerinden yapılan, tatlı, zengin, altın renkli, Alman tatlı şarabıdır. Almanca anlamı “seçilip toplanmış”tır.

Bereich:

Farklı köylerden ve bağlardan toplanan üzümlerle yapılmış Alman şarabı. 1971 Alman Şarap Kanunu’nda tanımlanmış bölge kavramlarındandır. Eğer bir şarabın üzerinde Bereich X yazılı ise, bu şarabın çok heyecan verici olduğu söylenemez.

Berrak:

Şüphe uyandırıcı bir maddesi ya da görüntüsü olmayan, temiz görünüşlü şaraplar için kullanılır. Her zaman pozitif bir anlamı yoktur. Kimi zaman yüksek filtreleme işleminin tat kaybına neden olduğu düşünülebilir.

Birincil aromalar:

Genç şaraplarda rastlanan meyve, çiçek vb. aromalar. Şarap yıllandıkça birincil aromalarını kaybeder, olgunlaşma sürecinde başka kokular ortaya çıkar. Olgun şaraplardaki kokulara aroma yerine buke (bouquet) demek daha uygundur.

Bitiş:

Bitkisel :

Bitki örtüsü veya bitkileri andıran aroma ve tatlar.

Bitmiş :

Bekletildiği uzun yılların sonucu olarak, rengini, tadını, kokusunu kaybeden şaraplara denir.

Blanc de Blancs :

“Beyazların beyazı” anlamına gelen bu terim, beyaz üzümlerden yapılan beyaz şaraplar ve köpüklü şaraplar için kullanılır. Bu terim özellikle köpüklü şaraplar için önemlidir. Çünkü köpüklü şaraplar kırmızı üzümlerden değil sadece Chardonnay’den yapılır.

Blanc de Noirs :

“Karaların beyazı” anlamında kullanılan bu terim kara üzümlerden yapılan, beyaz ya da roze şaraplar için kullanılır. Ayrıca bu deyimin Champagne bölgesinde özel bir anlamı vardır. Bu deyim sadece Pinot Noir ve Melanier üzümlerinden yapılmış köpüklü şaraplar için kullanılır.

Blush :

Genellikle ABD’de üretilen rozeler için kullanılan İngilizce terimdir. 1980’lerin sonlarında Kaliforniya rozelerinin ünlenmesi ile birlikte çok kullanılmaya başlandı ve bu şaraplar için Fransızca Vin Gris deyimi yerine kullanıldı. Esas itibariyle rozeden bir farkı yoktur. Siyah üzümlerden yapılan beyaz şaraplardır. Belirgin ve ilk örneği White Zinfandel’dir, sonra White Grenache, Cabernet Blanc, Merlot Blanc, Blanc de Pinot Noirs gibi şaraplarla birlikte bu tür Blanc de Noirs (Siyahların Beyazı) olarak da isimlendirildi. Bu şarapların çoğu tatlı ve hafif aromalı şaraplardır.

Boal :

Madeira’da şarabının üretiminde kullanılan beyaz üzüm çeşidi.

Boğazkere :

Orta büyüklükte yuvarlak ve kalın kabuklu tanelere sahip kırmızı şaraplık üzüm. Adını damakta bıraktığı burukluk hissinden alır. Diyarbakır ve çevresinde yetiştirilir. Terra Öküzgözü-Boğazkere ve Buzbağ’da kupaj olarak, Terra-Boğazkere’de ise tek başına kullanılır. Kiraz, vişne, bögürtlen, karadut, kekik, baharat aromalarına sahip ve yıllandırmaya uygun şarapları olur.

Boğazkere :

Orta büyüklükte yuvarlak ve kalın kabuklu tanelere sahip kırmızı şaraplık üzüm. Adını damakta bıraktığı burukluk hissinden alır. Diyarbakır ve çevresinde yetiştirilir. Terra Öküzgözü-Boğazkere ve Buzbağ’da kupaj olarak, Terra-Boğazkere’de ise tek başına kullanılır. Kiraz, vişne, bögürtlen, karadut, kekik, baharat aromalarına sahip ve yıllandırmaya uygun şarapları olur.

Bordeaux :

Fransa’nın güneybatısındaki şehir ve Goranne ve Dordogne nehirlerinin iki yakasında bulunan ana üretim bölgesi ve bu bölgede yetiştirilen Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc gibi üzümlerden yapılan dünyanın en ünlü ve en uzun ömürlü şarapları. Bölgede şarap üreten 7000 civarında şato vardır. Fransız şarapçılığının gelişiminde önemli yeri olan Bordeaux, 1855 yılında Fransız Şarapları’nın kalitelerine göre tasnif edildiği ilk yerdir. Türkçede de kullanılan ve mora çalan kırmızı renge, şarap kırmızısına verilen “bordo” ismi de, bu şehirden gelmektedir. Kırmızı Bordeauxlar Britanya’da Claret olarak tanınır. Bu bölgede yer alan 50 apelasyonun en önemlisi Bordeaux AC’dir Yüksek kalitede ve pahalı şaraplar üreten Bordeaux ticarette diğer Fransız şarap bölgelerinden daha büyük bir paya sahiptir. Genel olarak yumuşak bir iklime sahip olan bölgenin hava koşulları iyi şarap üretimine olanak sağlar. Atlantik’e yakınlığı nedeniyle elverişli hava akımlarından etkilenen ve golfstrim ile ısınan bölgede uzun yıllar üzümler hiç donmamıştır.

Boş :

Damakta tat vermeyen, karakteri olmayan, içi boş şaraplara denir.

Botrytis cinerea :

Asil küf olarak da adlandırılan, genellike hasat zamanı geçmiş üzümlerde mantarların sebep olduğu küf. Üzümdeki doğal şekeri yoğunlaşır. Bkz. Asil Küf.

Bouchonné :

Kusurlu mantardan dolayı şarabın hava alarak bozulmasıdır. İngilizler “corked” der.

Bouquet (Fr. / Okunuşu Buke) :

Bkz. Buke

Bourgogne :

Paris’in 100 kilometre güneyinden başlayıp Dijon ve Lyon arasında yayılan ana bölge. İngilizler Bourgogne’a Burgundy der. Bölge Türkçe’de Burgonya olarak anılır.

Breed :

En iyi üzüm çeşitlerinin kullanılmasıyla yapılan yüksek kalitedeki şaraplara İngilizcede verilen isim.

Brix :

Üzümün ve şarabın içerdiği şeker oranının ölçümünde kullanılan birimlerden biridir. Genel olarak çözeltilerdeki şeker oranını ifade ederken g/100 g’ı ifade etmek için kullanılır.

Brunello :

İtalya’da, Toskana’nın güneyinde bulunan Montalcino kasabasında yetişen üzüm türü. Bu üzümlerden üretilen tam gövdeli, zengin, güçlü kırmızı şarap çeşidi, İtalya’nın en genç saygın kırmızı şaraplarından kabul edilir.

Brut :

Köpüklü şarap endüstrisinde sek anlamında kullanılır. Teknik olarak, brut köpüklü şarabın 15g/l’den az artık şeker içermesi gerekir. 6g/l’den az şeker içeren şaraplar ise Extra Brut olarak nitelendirilir. Sek şaraplar da “brut nature” olarak etiketlenebilir. Portekiz’de bu terim bruto olarak kullanılır.

Buke :

Şarabın fermantasyon ve meşe tretmanı sırasında ve daha sonra şişede yıllandırılması boyunca oluşan ikincil ve üçüncül aromalar.

Bulanık :

Şarabın görünüşünü kontrol ederken kusur olarak kabul edilir. Genellikle bir olumsuzluk belirtisidir. Karakteristik olarak tortulu olan yaşlı şaraplarda protein istikrarsızlığına işaret edebilir. Bozuk mayalı veya şişede yeniden fermante olan genç şaraplar da bulanık olabilir.

Buruk :

Tanenden veya yüksek asitten dolayı kırmızı ve bazı beyaz şaraplarda ağızda pürüzlü, sert bir tat kalmasını tanımlamak için kullanılır. Sertlik göze çarptığında bu burukluk dikkat çekicidir.

Burun :

Koku, aroma veya buke terimleriyle eş anlamlı olarak kullanılan bir terimdir. Degüstasyonda şarabın kokularının incelenmesine denir.

Buruşma:

Yüksek tanenli ve sek şaraplarda ağzın tepkisi

Busone :

Mantar enfeksiyonundan etkilenmiş ve bozulmuş olan şaraplar için kullanılan bir tanımlamadır.

Büzücü :

Bazı şaraplardaki ağız kurutma özelliği

Büyük :

Büyük, kırmızı veya beyaz, zengin ve yoğun tatlardan oluşan şaraplar için kullanılır. Büyük kırmızılar bazen tanenli, büyük beyazlar ise genellikle yüksek alkollüdür.