Degüstasyon :

Şarabın tadılması işlemi. Görünüş, koku ve tat başlıkları altında şarabın değerlendirilmesi.

Dekantasyon (Fr. Décantation) :

Havalandırma. Şarabın içilmeden önce havayla temas etmesini sağlamak için yapılan işlem. Yıllandırılmış şarapların bukesini ortaya çıkartmak için yapılır. Şarabı dekanter denen sürahiye dökerek yapılır.

Dekanter :

Şarap sürahisi, karaf.

Demi-Sec :

Yarı sek anlamına gelen sözcük. Şarabın tadında hissedilen şeker ile ilgilidir. Şampanyalarda daha çok rastlanır.

Denge :

Tek bir unsurun hakim olmadığı ve özellikler arasında uyum olan şaraplar dengeli olarak nitelendirilir. Asit, şekeri; meyve meşemsi tadı ve taneni; alkol asidi ve tadı dengeler. Bu tadların hiçbiri belirgin biçimde öne çıkmıyorsa şarap dengelidir.

Dijestif :

Yemekten sonra içilen içki.

Dinç :

Tam gövdeli, yoğun, kuvvetli şaraplara denir.

Dionyssos :

Eski Yunan kültüründe şarabı yaptığına ve insanlara armağan ettiğine inanılan tanrı. Zeus’un oğullarındandır. Birçok duyguyla birlikte coşkunun ve hüznün de tanrısıdır. Şarapla birlikte sanatın da tanrısıdır. Bağbozumlarında adına şenlikler düzenlenirdi.

DOC :

İtalya'da 1963 yılında kurulan, Fransız AOC sistemi benzeri, şarap üretimini düzenleyen sistem. Coğrafi sınırlara, üzüm çeşitlerine, alkol seviyesine, şarapların yıllanmasına göre kaliteyi korumak için uygulanır.

DOCG :

İtalyan şarapları arasında yüksek kaliteyi temsil eder. İtalyan şarap sisteminde DOC'un bir üst seviyesidir.

Doku :

Degüstasyon sırasında şarabın tadını incelerken ele alınan başlıklardan biridir. Bu başlıkta şarabın ağızda bıraktığı his değerlendirilir. Şarap Yumuşak-Pürüzlü ve Yuvarlak-Köşeli olarak tasnif edilir. Köşeli şaraplar ayrıca Sert ve Sivri olarak ayrılır.

Dolcetto :

İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte bölgesinin hafif meyve aromalı şaraplarında kullanılan kırmızı üzüm çeşididir. Dolcetto'nun kelime anlamı "tatlıcık"tır. Dolce bilindiği gibi “tatlı” anlamına gelir.

Dolgun :

Degüstasyonda, orta damakta, tadıyla ağzı dolduran komplike şarabı anlatırken kullanılır.

Donuk :

Karışık ve bulanık hissi uyandıran şarap. Bu terim Şarabın görüntüsü, aroma ve tatları veya genel stili için kullanılabilinir.

Dumansı :

Duman benzeri aromaları tanımlamak için kullanılan terim.

Dry :

Sek

Domaine :

Malikanenin Fransızca karşılığıdır. Bourgogne'da malikaneler geniş bağları bir araya getiren birimlerdir.

Dom Perignon :

Şampanyanın mucidi olan Fransız keşiş.

Düz :

Düşük aside bağlı olarak, tattan yoksun ve kalıcılığı olmayan şaraplara denir. Köpüklenme yeteneğini yitiren köpüklü şaraplara da denilebilir.