Madeira :

Fas’tan 400 mil açıkta bulunan, Atlantik'te bir Portekiz adası ve bu adanın ünlü, güçlendirilmiş şarabı.

Maderize :

Oksitlenmiş şaraplarda rastlanan bir hatadır. Kahverengimsi renk, aroma ve tattan anlaşılır. Çürümüş fındık aromasını anımsatan bir tat oluşur.

Madiran :

Güneybatı Fransa'da, Adour Nehri kenarında, tam gövdeli kırmızı şaraplarıyla ünlü bölge.

Malbec :

Cot üzümlerinin Bordeaux bölgesinde kullanılan alternatif adıdır. Kırmızı şaraplık bir üzüm çeşididir. Koyu renklidir ve genellikle böğürtlen aromaları hissedilir.

Malik Asit :

Şarapta bulunan asitlerdendir. Şaraba ekşilik verir. Olgunlaşmamış üzümlerde yüksek oranda bulunur. Üzümler geliştikçe azalır. Şarapta fermantasyondan sonra da yüksek olarak varsa, şarap malolaktik fermantasyona tabi tutulur. Bkz. Malolaktik Fermantasyon.

Malolaktik Fermantasyon :

Asiditesi yüksek şaraplarda, uygun asit oranı ve tadı elde etmek için uygulanan yöntemdir. Şaraptaki malik asidin laktik asit ve karbondiokside çevrilmesidir. Şarabın bulunduğu ortamdaki sıcaklığın artışı kendiliğinden malolaktik fermantasyona uğramasına sebep olabilir. Chardonnay gibi beyaz şaraplara karmaşıklık katar; Cabernet ve Merlot gibi kırmızı şarapları ise tatlılaştırır.

Malvasia :

İtalya'nın en eski beyaz üzümlerindendir. 2000 yıllık geçmişi olduğu kabul edilir. Parfüm benzeri hoş kokuları vardır. Portekiz’de, İspanya’da, Fransa’da, Avustralya’da, Yugoslavya’da, Avusturya’da ve Almanya’da da yetiştirilir.

Mantar :

Mantar ağaçlarının kabuklarından üretilen geleneksel şişe tıpasıdır ve bunlar şişeyi mühürlemenin en iyi yoludur. Botanikteki ismi “Quercus Suber” olan ve en çok Portekiz’de yetiştirilen bir ağaçtan elde edilir-edilmelidir.

Manzanilla :

Fino türü Sherry’lerdendir. Sanlucar de Barrameda isimli sahil şehrinde üretilmektedir. Narin ve solgun yapıdadırlar ve alkol oranı %15,5 ile 19 arasındadır.

Margaux :

Fransa’da Bordeaux, Bordeaux’da Medoc, Medoc’da da Margaux (Margaux’da da Chateau Margaux)... Fransız şarapçılığının en ünlü üretim alanı. Burada Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot üzümleri yetiştirilir. 5 ile 25 yıl arasında yıllandırılabilen gövdeli kırmızı şarapları ünlüdür. 18 Grand Cru üretim alanını kapsar. Bölgede üretim yapan 80 şato ve malikâne vardır. Fransızca bir kadın ismidir ve “inci” anlamına gelir.

Marsanne :

Fransa’da Rhone Vadisi’nin kuzeyinde bolca yetiştirilen beyaz üzüm çeşididir.

Maserasyon :

Şıranın üzüm kabukları ve posası ile bekletilmesi işlemidir. Kırmızı şarap yapımında uygulanır. Bu sayede kabuklardaki aroma, tanen ve renk şaraba geçer. Beyaz şaraplarda uygulanmaz. Kelime anlamı ıslatıp yumuşatmadır.

Master of Wine :

1953 yılında İngiltere'de kurulan Şarap Uzmanları Enstitüsü tarafından verilen uzmanlık ünvanı. 3 gün süren sınavında, uzmanlar gözetiminde 36 çeşit şarabın degüstasyonu yapılır. Sınavı geçenler isimlerinin sonunda M.W. kısaltması kullanabilir.

Mat :

Parlaklıktan yoksun olan kırmızı şaraplara denir. Olumsuz bir özelliktir.

Mayşe Fermantasyonu :

Maserasyon fermantasyon olarak da bilinmektedir. Üzümler parçalandıktan sonra elde edilen cibre preslenmeden aynı şıranın içerisinde bırakılır.

Meritage :

Kaliforniya şaraphanelerinde geleneksel Bordeaux üzümlerinden yapılan Amerikan şarapları için kullanılan terim. 1988’de üretilmeye başlanıp, 1989’da marka olarak tescillenmiştir. Merit (değer) ile heritage (miras) kelimeleri birleştirilerek oluşturulmuştur.

Merlot :

Pürüzsüz, eriksi, olgun, tatlı ve sulu şaraplık üzüm. Özellikle Bordeaux’da yetiştirilir. Cabernet grubunda sınıflandırılır. Kırmızı şarap yapımında kullanılır. Salkımları sık ve konik biçimindedir. Tüm Avrupa ve Yeni Dünya ülkelerinde de yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Meşe :

Fıçı yapımında en çok tercih edilen ağaç cinsidir. Meşe fıçıda bekletilen şarapların barındırdığı aroma. Meşe şaraba vanilya, hindistan cevizi, sandal ağacı, tereyağı, kızarmış ekmek, çikolata, acı kahve gibi aromalar da katar..

Meyve :

Degüstasyonda burunda ve damakta şaraptaki meyve tatları ve aromaları da incelenir. Şaraplarda orman meyveleri, turunçgiller, elma, kayısı, kiraz, ananas, kavun, dut ve incir gibi çok farklı meyvelere ait aroma ve tatlara rastlanabilir.

Mikroklima :

Kendini çevreleyen geniş alandan daha farklı olarak küçük, belirlenmiş bir alanda görülen iklim. Mikroklima şarapların özelliklerini etkiler.

Minervois :

Güney Fransa’da, Languedoc ve Roussillon bölgelerinin şaraplarıdır. Carignan, Grenache ve Cinsault üzümlerinden elde edilen şarapları kolay içimli ve erken tüketilen niteliktedir.

Mise en bouteille au Chateau (Mis en bouteille au domaine) :

Şarabın üretildiği yerde şişelendiğini ifade eden Fransızca terim. Mise en bouteille, Mis au chateau/domaine şekillerinde kısa olarak da kullanılır. Yasal çerçeve içinde yapılabilir ve terimin ürünlerde kullanımı bu koşulları yerine getirmeye bağlıdır.

Misket :

Anavatanı Anadolu ve Ege Adaları olan, bilinen en eski şaraplık üzümlerden biri. Çiçek ve meyve aromalı şaraplarıyla ünlüdür. Vitis Viniferanın atası olduğu kabul edilir. 200 civarında çeşidi vardır. Fransızlar Muscat, İtalyanlar Moscato olarak isimlendirir.

Monopole :

Bazı Fransız şaraplarında şarabın isminin tek sahibi olduğunu göstermek için kullanılan terim. “Tekel” anlamına gelmektedir.

Monosepaj :

Tek üzüm türünden üretilen şarap. Varyetal.

Montepulciano :

İtalya'da Abruzzi bölgesinin iyi bilinen, kaliteli kırmızı üzümüdür. Gövdeli şarapları olur. Montepulciano d'Abruzzo örnektir. Aynı zamanda Rosso Conero ve Rosso Piceno'da kullanılan üzümdür.

Mourvedre :

Gövdeli, az asitli ve açık kırmızı renkli şaraplar meydana getiren bir üzüm çeşididir. Fransa başta olmak üzere Kaliforniya ve Avustralya’da yine kupaj amaçlı olarak yetiştirilir.

Müller-Thurgau :

Almanya’nın Riesling ve Sylvaner üzümlerinin beyaz melezidir. Almanya dışında İtalya’da, Avusturya’da, Macaristan’da, Yeni Zelanda’da yetiştirilmektedir. Şarapları yumuşak ve aromalıdır.

Muscadet :

Loire bölgesinin en batısında bulunan ve yine kendi ismi ile anılan üzümlerinden beyaz şarap üreten bölgenin ismidir. Taze, sek karakterde olup özellikle deniz mahsülleriyle uyum sağlarlar.