Nane :

Baharat aromaları arasındadır. Kaliforniya’da yetiştirilen bazı Cabernet üzümlerinde ve Zinfandellerde rastlanabilir.

Narince :

Tokat yöresi üzümüdür. Yola dayanıklı, kalın kabuklu, çıra renginde şıra randımanı yüksek olan üzüm çeşididir.

Nebbiolo :

İtalya’nın kuzey batısındaki Piemonte’de yetiştirilen kırmızı üzüm çeşidi. Barolo ve Barbaresco gibi ünlü şarapların yapımında kullanılır. Çoğu kez doğal olarak iyi bir bileşiğe sahiptir. Kelimenin kökü “Nebbia” İtalyanca’da sis demektir. Piemonte dağlarının sisi ünlüdür.

Nebuchadnezzar :

15 litre veya 20 standart şişe şarap alan en büyük şarap şişesi. Nebukadnezar, ünlü asma bahçelerini yaptıran ve İsrail’i fetheden Babil kralıdır.

Negociant :

Bağcılık yapmadan, satın aldığı üzümleri kullanarak şarapçılık yapan, şişeleyip kendi etiketleri altında satan tüccarlara verilen Fransızca isimdir. Bourgogne’da yaygın bir iştir. Kelime anlamı simsar, tacir.

Non-vintage :

Tek bir yıla ait olmayan şarapların harmanlanmasını ifade eder. Porto, Sherry gibi güçlendirilmiş şaraplarda ve köpüklü şaraplarda sıkça uygulanır. Birden fazla bağbozumunun harmanlanmasıyla üretilir. Kısaltması NV’dir.

Nouveau :

Yeni sözcüğünün Fransızca karşılığı olan “Nouveau” hafif, meyveli, genç, hemen içilen, yıllandırılmayan şarapları tanımlamada kullanılır. Yıllar hatta aylar yerine birkaç hafta içinde tüketilmesi gereken şaraplara verilen bir isimdir. En ünlü ve başarılı nouveau; Beaujolais bölgesinde elde edilmiştir..