Okaliptus :

Anavatanı Avustralya olan, mora çalan kırmızı çiçekleri olan sıcak iklimlerde yetişen ağaç. Bazı şaraplarda okaliptüs aromasına da rastlanır. Degüstasyonda baharat/sebze aromaları arasında sınıflandırılır. Emir üzümlerinden üretilen şaraplarda da rastlanır.

Oksidasyon :

Şarabın havayla temas etmesi sonucu uğradığı deformasyon. Üretim sürecinde oluşabileceği gibi mantarın hava sızdırmasıyla da oluşabilir. Sherry ve Madera gibi güçlendirilmiş şaraplarda kontrollü olarak uygulanır.

Okside :

Oksidasyona uğramış şaraba denir. Okside şarapta aseton, sirke, uhu, sabun, mum kokuları gibi kokular oluşur.

Olgun :

Şişede yıllandıktan sonra tatları açığa çıkmış, tamamen gelişmiş, içime hazır hale gelmiş şarap.

Oloroso :

“Güzel kokulu” sözcüğünün İspanyolca karşılığıdır. Sherry’nin iki önemli kategorisinden biri olan Oloroso koyu ve tam gövdelidir. % 17 ile 22 derece alkol oranında bulunabilmektedir.

Optima :

1970’lerde geliştirilen yüksek şekerli, düşük asitli, melez, Alman beyaz üzümü. Silvaner, Riesling, Müller ve Thurgou üzümlerinin karışımından üretilmiştir.

Orman meyveleri :

Şarabın aromasını tanımlarken ahududu, böğürtlen, kırmızı yaban mersini ve kiraz gibi aromaları kapsayan grubu tanımlamak için kullanılan genel isim.

Orta damak :

Şarabı yudumlamadan (veya tükürmeden) önce ağızda bir süre tutmanın damakta bıraktığı etkiyi tanımlamak için kullanılan terim.

Osiris :

Eski Mısır’da insanlara şarap yapmayı öğreten tanrı. Şarapla birlikte tarımı, buğday ve üzüm yetiştirmeyi, bira yapmayı da öğrettiğine inanılırmış.

Otsu :

Yeni kesilmiş ot kokusunu anımsatan aromaları ifade etmek için kullanılır. Sauvignon Blanc, Semillon ve Merlot üzümlerinde belirgindir. Biçilmiş çim olarak da tanımlanır.