Papazkarası :

Trakya’da, Tekirdağ ve çevresinde üretilen kırmızı şaraplık yerli üzüm türü. Kırmızı ve roze şaraplarda hafif gövdeli, hoş içimli, zarif sonuçlar verir. Tılsım Roze üretiminde Çalkarası ile kupaj yapılarak kullanılır.

Parfüme :

Yoğun çiçeksi aromalar içeren beyaz şaraplara denir.

Partiküllü :

Şarabın görsel incelemesinde, ışığa tutulduğunda görülebilen küçük miktarda parçacıkları olan şarapları tarif etmek için kullanılır. Partiküller şarabın kötü olduğu anlamına gelmez. Bazı şaraplar aroma ve tatları koruması için süzülmez.

Penedes :

Katalonya’da, Barcelona’nın güneybatısında, İspanya’nın en büyük ve en önemli şarap bölgelerinden bir tanesidir. Köpüklü şarap yapım merkezi olmak dışında; Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot, Riesling ve Pinot Noir üzümleri yerel üzümlerle beraber yetiştirilmektedir.

Periquita :

Portekiz’in güneyinde, kuvvetli, orta gövdeli kırmızı üzümlerinin yetiştirildiği bölge.

Petillant :

Fransızların az köpüklü şaraplar için kullandıkları terim. Aynı içki için İtalyanlar frizzante, Almanlar spritzig kelimelerini kullanır.

Petite Sirah :

Kuzey ve Güney Amerika’da, özellikle Kaliforniya’da geniş bir alanda yetişen kırmızı üzüm çeşididir. Rhone Vadisi’nde yetiştirilen Syrah ile karıştırılmamalıdır.

Petit Verdot :

Cabernet Sauvignon harmanında kullanılan, genellikle Bordeaux’da yetişen kırmızı üzüm. Eskiye oranla, günümüzde çok az yetiştirilmektedir.

pH :

Şarabın içerdiği asit yoğunluğunu ölçen birimdir. pH düştükçe şaraptaki asit oranı artar.

Piemonte :

İtalya’nın kuzeybatısında kırmızı şaraplarıyla ünlü bölge. Kelime anlamı “Dağın ayakları”dır.

Pinotage :

Pinot Noir ve Cinsaut melezi kırmızı üzüm çeşidi. Sadece Güney Afrika’da yetişir. Yüksek sıcaklıkta fermante edilip meşede dinlendirilir. Çilek aroması vardır. Güney Afrika’da hatalı biçimde “Hermitage” olarak anılır. İsmi bu kelimeyle pino’nun birleşiminden türetilmiştir.

Pinot Blanc :

Sek, orta gövdeli, beyaz şarapların yapımına uygun beyaz şaraplık üzüm türü. Chardonnay üzümüne benzer özellikler taşımaktadır.

Pinot Gris :

Tatlı, sek, gevrek beyaz şarapların yapımında kullanılan beyaz Fransız üzümü.. Bazen sezilen misk kokusuyla deniz ürünleri ve balıklara uygundur. Alsace’da yetişenine “Tokay d’Alsace” da denir. İtalya’da adı Pinto Grigio’dur. Gri, Türkçede de kullanıldığı anlamdadır.

Pinot Meunier :

Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen Pinot Noir ve Chardonnay’le şampanya yapımında kullanılır. Pinot Noir üzümünün farklı bir varyasyonudur.

Pinot Noir :

Bourgogne’da yetiştirilen, asil, saygın siyah üzüm çeşididir. Kadifemsi yapısı ile tanınan kırmızı şarapları ünlüdür. 2000 yıldan daha uzun süredir yetiştirildiği biliniyor. Anavatanına istinaden Almanya ve Avusturya’da "Spätburgunder"; Yugoslavya’da "Burgundac" ve Kuzey İtalya’da "Blauburgunder" isimleriyle anılır. Avrupa’nın birçok ülkesinde, ABD, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Cezayir’de de yetiştirilir. Ancak yetiştirilmesi güçtür, terroire çok önemlidir. Bağların doğuya bakan yamaçlarda bulunması ve iyi güneş alması, kalkerli toprakta yetişmesi, toprağın drenajının iyi olması gerekir.

Pişkin :

Fazla olgunlaşmış ya da sıcak bölgelerde yetişmiş üzümlerden yapılan şarapları tanımlamada kullanılır.

Plonk :

Basit, pahalı olmayan, sıradan şaraplara denir. Avustralya’da argo olarak kullanılan kelime zamanla İngilizce’ye yerleşmiştir.

Pomace :

Bkz. Cibre. Fransızlar cibreden “Pomace Brandy” olarak anılan bir çeşit brandy yapar. Fransa’da Marc, İtalya’da Grappa ve Portekiz’de Bagaceira da aynı anlama gelir.

Pomerol :

Bordeaux ana bölgesinde Dordogne Nehri’nin sağ yakasında bulunan küçük ama önemli bir üretim bölgesi. Burada büyük şatolara rastlanmaz, 1960’lara kadar tanınmayan bir bölgeydi. Petrus’u saymazsanız dikkat çekici bir tarafı yoktur. Çoğunlukla Merlot üzümünün dominant olduğu bir bölgedir.

Private Reserve :

Herhangi bir kanuni güvencesi olmayan, ABD şaraplarının etiketlerinde kullanılan pazarlama amaçlı tanımlardan biri. “Özel Rezerv” anlamına gelir.

Provence :

Fransa’nın güneydoğusunda, Fransız Rivieara’sı ya da Cote d’Azur olarak tanınan meşhur sahillerin bulunduğu bölge. Roze şaraplarıyla ünlüdür.

Puro kutusu :

Genellikle klasik Médoc Cabernet Sauvignon’da hissedilen koku. Degüstasyonda aroma ve buke kontrolünde “Orman Kokuları” başlığı altında değerlendirilir. Sedir kokusuna benzer. Puro kutuları sedir ağacından yapılır.

Pürüzlü :

Dokusu memnun edici olmayacak kadar acı ya da keskin olan.