Rafine :

İyi dengelenmiş kırmızı şarapları tanımlamada kullanılır.

Rainwater :

Dömisek Madeira’ya verilen isimdir. Kelimenin kökeninin, yağmur altında kalıp su çeken Madeira fıçılarıyla ilgili olduğu sanılıyor.

Recioto :

İtalya’nın kuzeydoğusunda, Veneto bölgesinde fazla olgunlaşmış üzümlerden özel yöntemlerle üretilen tatlı şarap. En iyi örnekleri, tatlı kırmızı Recioto della Valpolicella’dır.

Rehoboam :

4.5 litre ya da 6 şişe şarap alan büyük şişe. Tevrat’a göre Şlomo’nun (Süleyman) ölümünden sonra tahta geçen kraldır.

Reserva :

Teknik özellikleri belirli olan şarabın satılmadan önce uzun bir süre yıllandırılmasını tanımlayan İspanyolca terim. Kırmızı şarapların bu isimle adlandırılması için, en az bir yılı ahşap fıçıda olmak üzere en az üç yıl yıllandırılmalıdır.

Rheingau :

Rhein Nehri boyunca uzanan önemli bir Alman şarap bölgesidir. Çoğu güneye bakan yamaçlardaki doğal bağlarıyla ünlüdür. Daha çok beyaz şaraplık üzümler üretilir.

Rhone :

Güney Fransa’da, Rhone Nehri boyunca uzanan Chateaneuf-du-Pape gibi birçok önemli şarabın üretildiği tarihi şarap bölgesidir. Kuvvetli kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.

Riesling :

En iyi beyaz üzüm çeşitlerinden biri. Asil üzümler arasında sayılır. Almanya’da 500 yıldır yetiştirilir. Şarapları kompleks yapılı, baharat ve meyve aromalı, uzun bitişlidir. Asiditesi ve şeker oranı yıllandırmaya uygundur.

Rioja :

İspanya’nın kuzeyindeki çok önemli şarap bölgesi. Beyaz ve rozeleri de güzeldir ama kırmızı şarapları ülkenin en iyileridir. Ağırlıklı olarak kırmızı şaraplık üzümler üretilir, Tempranillo bölgede yetişen en önemli üzümdür.

Ripasso :

İtalya’da şarap yapımında şaraba zenginlik ve gövde kazandırmak için kullanılan özel bir yöntemdir. Normal fermantasyondan sonra şarap Recioto tortusu içeren fıçılara konur. 2–3 hafta bu fıçılarda bekletilen şarap renk ve tat kazanır.

Rousanne :

Fransa’nın Rhone Vadisi’nin kuzeyinde üretilen, genellikle Marsanne ile harmanlanarak kullanılan beyaz üzümdür.

Roze :

Pembe şarap. Fermantasyonun erken aşamasında, kırmızı üzümlerin cibresi şıraya çok fazla renk vermeden şıranın cibreden ayrılmasıyla elde edilir.

Rustic :

Eski yöntemlerle yapılan ya da öyleymiş gibi bir tat veren şaraplara denir.