Saint-Chinian :

Fransa'nın güneyindeki Languedoc alanında bulunan bir köy ve apelasyon. Languedoc-Roussillion ana bölgesindeki Faugeres bölgesine bağlıdır. Baharat aromalı kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.

Saint-Emilion :

Fransa'nın Bordeaux bölgesindeki bir şarap üretim alanı. Merlot ile yapılan kırmızı şaraplarıyla tanınır. Cabernet Franc üzümleri de önemlidir.

Saint-Estephe :

Bordeaux ana bölgesindeki Haut-Medoc'un kuzeyinde bulunan üretim alanı. Grand Cru şaraplarıyla tanınır.

Salmanazar :

Normal boyuttaki 12 şişeye denk düşebilecek, 9 litre şarap alabilen büyük şişe. Salmanazar, Asur kralıdır. Asur Van Gölü ve çevresinde kurulmuş bir medeniyetti.

Sangiovese :

Orta İtalya'daki Toskano’nun önemli kırmızı şarap üzümüdür. Taze, hafif, genç şaraplardan tam gövdeli şaraplara kadar çeşitli şarapların üretiminde kullanılan çok eski bir üzüm türüdür. Romalılar tarafından da kullanıldığı, kelimenin “Sanguis Jovis” kökünden geldiği, bunun da “Jüpiter’in kanı” anlamına geldiği sanılmaktadır.

Saplı :

Üzüm sapını veya asmasını hatırlatan çiğ bir tadı ve aroması olan, muhtemelen olgunlaşmamış üzümlerden yapılmış şaraba denir.

Sauvignon Blanc :

Asıl olarak Fransa'nın Bordeaux bölgesindeki Loire'de yetişen soylu, beyaz üzüm türüdür. Dünyanın birçok yerinde de yetiştirilir. Genellikle Semillon üzümleriyle harmanlanır ve türlere göre farklılık gösterir. Yumuşak, iddialı şarapları olur. Bu üzümden yapılan şaraplarda çimen, misk ve bektaşi üzümü gibi yeşil meyveleri çağrıştıran güçlü aromalar vardır.

Schaumwein :

Köpüklü şarabı ifade etmek için kullanılan Almanca terim.

Scheurebe :

Almanya'nın Rhine bölgesinde bolca yetiştirilen yeni tür bir üzüm. 1916 yılında botanikçi George Scheu tarafından Riesling ve Silvaner üzümleri kullanılarak üretilmiştir. Genellikle tatlı ve geç toplanan üzümlerden yapılan şarapların üretiminde kullanılır. Mucidinin adı Scheu ile şarap anlamına gelen Rebe kelimeleri birleştirilerek isimlendirilmiştir.

Sebze :

Sebze aromalarını tanımlamak için kullanılır. Şarapta fasulye, kereviz, enginar kokularına rastlanabilir.

Sediment :

Tortu. Kırmızı şarapta, yıllanma işlemi sırasında şişede biriken kalıntı. Genellikle olumsuz bir özellik olarak görülmez.

Sedir :

Sedir aroması özellikle meşede dinlendirilmiş Cabernet Sauvignon bukesinde bulunur.

Sek :

Şekeri az veya tamamen şekersiz şarapları tanımlamakta kullanılır. Üzüm suyunda bulunan şekerin tamamen fermante olduğu anlamına gelir. Sek şarapta ortalama olarak litrede 4 gram şeker bulunmalıdır. Fransa’da bu miktar 2 gram olarak kabul edilir, Almanya’da ise 9 gram olarak kabul edilir.

Sekt :

Yüksek kalitedeki köpüklü Alman şarabı. “Qualitätschaumwein” da denir. Genellikle tek çeşit üzümden -genellikle Riesling- yapılır. Diğer köpüklü şaraplara göre daha tatlı ve aromalı olmasıyla tanınır.

Semillon :

Fransa'nın Bordeaux bölgesinde geleneksel olarak yetiştirilen beyaz şaraplık üzüm. Dünyanın birçok bölgesinde ve Türkiye’de Trakya’da yetiştirilir. Cabernet Sauvignon gibi birçok üzüm ile kupaja girebilir. Tılsım ve Cumartesi Beyaz şaraplarında da kullanılmaktadır.

Sepaj :

Şarap yapılan üzümün çeşididir.

Sert :

Yüksek asitli veya tanenli, ağız buruşturan bir etki yaratan şaraplara denir. Yıllanmaya uygun olan genç kırmızı şaraplarda sık rastlanan bir özelliktir.

Seyval :

Fransız-Amerikan melezi üzüm. ABD’nin doğusunda, İngiltere’de ve Fransa’da küçük bir bölgede yetiştirilir. Sek beyaz şarap üretiminde kullanılır.

Sherry :

İspanya’nın Jerez de la Frontera bölgesinde Polamino üzümleri kullanılarak yapılan güçlendirilmiş şarap. Sherry'lerin de tatlıdan seke çeşitleri vardır. Fino ve Oloroso olarak iki ana çeşittir. Bkz. Fino, Oloroso, Amontillado, Manzanilla.

Sıcak Şarap :

Bazı tatlandırıcı ve koku verici maddeler eklenerek sıcak içilen kırmızı şaraplara denir. Şeker, limon, portakal, elma karıştırılabilir. Karanfil, küçük hindistan cevizi ve tarçın gibi baharatlar katılabilir.

Sıkı :

Tanen ve asidi yüksek olmasına rağmen mükemmel dengeli şaraplara denir. Genellikle genç şarabı ifade etmek için kullanılır.

Sinirli :

Fazla meyve tadı olmayan ama alkol ve asit dengesi iyi şarapları tanımlar.

Sommelier :

Restoranlardaki şarap garsonuna verilen isimdir. Sommelier’in işi şarabı doğru ve uygun sıcaklıkta sunmak, doğru yemek-şarap uymunu sağlamak, üzüm ve şarap özelliklerini müşteriye eksiksiz bir şekilde ifade etmektir.

Spanna :

Nebbiolo üzümünden yapılan şarabın yerel ismi.

Sparkling :

İçine karbondioksit gazı enjekte edilerek yapılmış, köpüklü şarap.

Spatburgunder :

Pinot Noir'a Almanya'da verilen isim. Pinot Gris de Grauburgunder olarak anılır. Kelimelerin sonundaki “-burgunder” üzümlerin kökeninin Bourgogne olduğuna işaret eder.

Spatlese :

'Geç toplanmış' anlamına gelen Alman terimi. Geç toplanan üzümlerle yapılan beyaz şarapları ifade etmek için de kullanılır.

Split :

Genellikle otellerde, uçaklarda, trenlerde ve gemilerde bulunan çeyrek standart şişe şarap veya şampanya alan küçük şişe.

Spritzig:

Yarı köpüklü şarabın Almanca'daki karşılığıdır.

Spritzy :

Çok hafif karbonat hissi. Genelde genç şaraplarda görülür. Önemsiz bir kusur olarak kabul edilir.

Spumante :

Köpüklü şaraplar için kullanılan İtalyanca sözcük. Frizzante’nin zıttıdır.

Sultaniye :

Ege Bölgesi’nde, özellikle Denizli ve Manisa’da yaygın olarak üretilen ve kuru üzüm olarak da kullanılan yerli üzüm türü. Çekirdeksiz ve aromatiktir. Ananas, yeşil elma aromaları ve egzotik meyva tatları taşır. Terra Sultaniye mükemmel bir Sultaniye monosepajıdır.

Sulu :

Gövde bahsinde tattan yoksun, zayıf şaraplara denir.

Sylvaner :

Riesling’den daha düşük nitelikli ve genellikle başka üzümlerle harmanlanmak için yetiştirilen Alman beyaz üzümü.