Şampanya :

Paris’in 70 mil kuzeydoğusunda bulunan, bulunduğu bölgeden adını alan geleneksel yöntemlerle hazırlanan ve sadece Chardonnay, Pinot Noir ve/veya Pinot Meunier üzümlerinden yapılan köpüklü şaraptır.

Şarap :

Üzüm suyunun içindeki şekerin mayalar aracılığıyla fermente edilmesi ile elde edilen alkollü içki. Kökeninin şer-ab (kötü-su) olduğu yönündeki varsayım yanlıştır. Şarab-şurub kelimeleri Arapça’da içecek anlamına gelir.

Şarköy :

Trakya’nın güneybatısında Marmara Denizi kıyısında Tekirdağ iline bağlı ilçe. Türkiye’nin en fazla şaraplık üzüm üretilen bölgelerinden biridir. İlçenin tarım yapılabilir alanlarının sekizde biri bağlardan oluşur ve ilçede yılda 50.000 tonun üzerinde şaraplık üzüm üretilir.

Şili :

“Eski Dünya”ya göre şarapçılıkla çok geç tanışmasına rağmen bugün Dünya şarap piyasasının önemli aktörlerinden biridir. Şili’de şarapçılık ve bağcılık 16. Yüzyılın ortalarından sonra İspanyol Misyonerlerin çabalarıyla başlamıştır. İklimi ve coğrafyası elverişli olmasına rağmen 18. Yüzyıl ortalarına kadar misyonerlerin yetiştirdikleri birkaç tür dışında üzüm yetiştirilmemiştir. Daha sonra geleneksel Avrupa üzümleri de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu ülkenin şansı 18. yüzyıldan itibaren dünya bağlarını büyük zarara uğratan filoksera hastalığından uzak kalması olmuştur. Şarapçılığının nispi gençliğine rağmen dünyanın kesintisiz olarak, üzüm yetiştirilen en eski bağlarından bir bölümü Şili’dedir.

Şiraz :

En değerli kırmızı üzüm çeşitlerinden biri olan Şiraz, Fransa’nın Rhone Vadisi’nde Roma devrinden beri yetiştirilen ve baharatlı ve aromatik şarapların üretiminde kullanılan Ortadoğu kökenli klasik kırmızı şaraplık üzüm. Fransa’da Syrah ve çok tutulduğu Avustralya’da Shiraz olarak anılır. Bol tanen ve yüksek derecede asit miktarı ile öne çıkar. Genç bir Şiraz, karabiber ve mineral kokularına sahip iken, sıcak bir yıl geçirirse frenk üzümü aromalarını da alır.

Şişman :

Tam gövdeli, olgun, zengin, tat yüklü, yüksel alkollü ve az asitli şarapları tarif etmek için kullanılır. Bu şaraplar damakta toplu, dolu dolu bir tat bırakır.